Miért van idén ekkora eltérés a fejlett és a feltörekvő piacok teljesítménye között?

Miért van idén ekkora eltérés a fejlett és a feltörekvő piacok teljesítménye között?

Az idei évben a fejlett és a feltörekvő részvénypiacok mozgásában egy régóta nem látott, szokatlan eltérés figyelhető meg, amely az utóbbi hetekben is éreztette a hatását. Amíg az előbbiek egyelőre továbbra is mindenkori csúcsaik közvetlen közelében tartózkodnak, addig a másik csoport sokat esett késő téli, kora tavaszi maximumaikról. Élénken érezhető, hogy a nagy befektetési alapkezelők a tavaly év második felére jellemző szárnyalás után nemcsak hogy hanyagolják a feltörekvő piacokat, de még pénzt is kivonnak onnan, hogy a biztonságosabbnak érzett fejlettnek tekintett tőzsdékre tereljék a hangsúlyt. Mi lehet a jelenség hátterében?

Citibank: a fejlődő országok tele vannak lehetőségekkel

Citibank: a fejlődő országok tele vannak lehetőségekkel

A fejlődő országok egyelőre jócskán le vannak maradva a fejlett országokhoz képest a gazdasági fejlettségben, és az átoltottság is sokkal alacsonyabb azokban az országokban, ennek ellenére viszont sok a lehetőség a régióban. Az alacsony átlagéletkor, nagy és egyre növekvő népesség, növekvő jövedelmek vonzóvá teszik a külföldi tőke számára az ázsiai, szubszaharai régiót. A külföldi beruházások elnyeréséhez viszont fontos lenne a politikai stabilitás.

Hiába a devizapiaci vérengzés, volt, amivel még a dollár sem bírt

Kínai para, a brit font kivégzése, Trump-rali, másfél évtizedes dollárcsúcs: mozgalmas éven vagyunk túl, ha visszanézzük a 2016-os év legfontosabb, devizapiacot befolyásoló eseményeit. A fejlett piaci devizák közül a legnagyobb vesztes egyértelműen a brit font volt, a képzeletbeli dobogó legfelsőbb fokára pedig az izlandi korona állhatott, ugyanis idén mintegy 13%-ot tudott erősödni a dollárral szemben. Cikkünkben röviden összeszedtük, hogy mi történt 2016-ban a fejlett piaci devizákkal.

Nincs még vége az olcsó pénz korszakának

Bár az amerikai jegybank elkezdte kivezetni a mennyiségi lazítási programját, a kamatkörnyezet a JP Morgan előrejelzései szerint 2014 év végére is ugyan úgy fest majd a fejlett világban, mint most. A szinkronizált stimulusnak viszont vége és ezért jelentős piaci átrendeződések indulhatnak. A befektetők a dollár erősödését és a fejlett kötvényhozamok emelkedését várják.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.